Large_resized000

NK Omladinac - NK Zagreb 041 3:1

Zagreb 041 pokisnuo u Strmcu Odranskom

U 22. kolu 3. Zagrebačke nogometne lige Zagreb 041 je u nedjelju 5. svibnja na gostovanju kod pretposljednje plasiranog Omladinca u Strmcu Odranskom izgubio s 3:1, čime je praktički ispao iz borbe za viceprvaka.

Prije početka ove utakmice svi su već znali za iznenađujuće visoki poraz drugoplasiranog Čulinca na subotnjoj gostujućoj utakmici kod Bubamare od 7:1, što bi trećeplasiranom Zagrebu 041 u slučaju pobjede otvorilo mogućnost da se do kraja sezone eventualno izbori za drugo mjesto na tablici. Moguće je da su gosti kojima je iz navedenih razloga ova utakmica puno značila igrali u grču, dok je Omladinac koji svoj plasman više ionako ne može popraviti igrao opuštenije i bez ikakvog pritiska.

Dvoboj je počeo po laganoj kiši koja je kako je utakmica odmicala postajala sve jača, da bi se pri  samom kraju susreta pretvorila u pravi pljusak.

Probati ćemo opisati zašto je u istim uvjetima igre gostujuća momčad pokisla više od domaće.

Zagreb 041 je utakmicu počeo vrlo dobrom kombinatornom igrom u jasnoj taktičkoj formaciji i sa stalnim pritiskom na suparnički gol. Stvarali su opasne prilike, gol je visio u zraku, da bi u 13. minuti najbolji strijelac lige Mario Knežević u jednom vještom probijanju u protivnički šesnaesterac bio zaustavljen prekršajem zbog kojeg je dosuđen jedanaesterac. Očekivalo se da će kazneni udarac izvesti najiskusniji igrač Borjan Pačak, čak mu je faulirani igrač dao loptu u ruke, no na iznenađenje mnogih u publici loptu si za udarac namješta Ivan Klarić. Pucao je dobro, golman je već bio savladan, no na nesreću Zagreba 041 lopta pogađa vratnicu i odbija se daleko u polje.

Čini se da je ova neiskorištena prilika za vodstvo jako uzdrmala gostujuće igrače čija igra se vidljivo raspala, tako da u nastavku utakmice bilježimo čak pet izglednih prilika za Omladinac, koje su sve završile udarcima prema golu, no ni jednom u sam okvir vrata, tako da golman Zagreba 041 Dario Kavelj nije imao prilike pokazati što zna, nego je više služio kao pokazivač smjera kojim lopta putuje pokraj gola.

Kada se već očekivalo da će prvo poluvrijeme završiti bez golova, što bi treneru i igračima Zagreba 041 jako dobro došlo, pa da u tih petnaestak minuta odmora probaju dogovoriti kako dalje, uslijedio je u 44. minuti pogodak za Omladinac. Valja svakako napomenuti da je u tom periodu igre kiša već bila vrlo jaka, da je teren bio prekriven slojem vode, nedovoljno snažno upućene lopte zaustavljale bi se na tri četvrtine puta od suigrača kojemu su upućene, ali nepobitno je da su se u tim uvjetima igrači Omladinca puno bolje snalazili. Vjerojatno kiša češće pada u Strmcu nego u Zagrebu, pa su navikli.

Uglavnom, u već spomenutoj 44. minuti obrana Zagreba je zaplivala, lopta nije ni od jednog obrambenog igrača bila odlučno izbijena bilo u polje bilo izvan terena, što su napadači Omladinca vješto iskoristili i igrač s brojem 10 Lovro Perković zabija za vodstvo od 1:0, s kojim rezultatom se otišlo na odmor.

Možda se je očekivalo da će nakon stanke Zagreb 041 uspjeti povezati konce igre i pronači načina kako parirati izuzetno borbenom i motiviranom Omladincu, no to se nije pokazalo takvim. Već u prvim minutama drugog dijela igre domaćini stvaraju stopostotnu prliku u kojoj se njihov igrač našao sam kao duh na nekih pet metara od gola, ali njegov udarac sjajno brani gostujući golman Kavelj.

Promatrača igre svakako zbunjuje što Zagreb 041 nije učinio ništa, odnosno barem premalo, da se prilagodi uvjetima na terenu, nego je uporno inzistirao na kombinatornoj igri od noge do noge, u čemu su inače vrlo dobri, ali raskvašeni teren usporavao je i mijenjao putanju lopte, tako da ili nije niti stigla do suigrača ili je do njega već uspio stići protivnički igrač zadužen za njegovo pokrivanje. Moguće je da bi dodavanja poluvisokih lopti umjesto onih po zemlji bolje prošlo, no iz nekog razloga ta promjena u igri nije viđena. Umjesto toga, svjesni da kratkim pasovima neće puno postići, igrači Zagreba 041 se odlučuju na duga ispucavanja prema protivničkom šesnaestercu računajući na snalažnjivost njihovih napadača koji bi si sami mogli izboriti šansu za gol. Takva igra donijela im je neke prilike, ali realizacije nije bilo.

Po nepisanom nogometnom pravilu, tko ne iskoristi svoje prilike svi su izgledi da će biti kažnjen loptom u svojoj mreži i upravo to se dogodilo u 58. minuti. U jednom naoko ne preopasnom napadu Omladinca, lopta putuje prema rubu šesnaesterca gostiju, gdje u tom času nije bilo napadača domaćina, prema lopti istrčava golman Zagreba 041 Kavelj, no ona se zaustavlja u jednoj od lokvi koje je kiša stvorila na mnogim dijelovima terena, zbog čega se golman odlučuje vratiti na gol, a do lopte prvi stiže strijelac prvoga gola Perković i ponovno zabija za sada već velikih, ali još uvijek dostižnih 2:0.

Uslijedila je rastrzana, nimalo tečna igra s obje strane, jer je domaćin sasvim razumljivo počeo usporavati i učvršćivanjem obrane nastojao braniti postignuto vodstvo, dok su gosti pomalo stihijno pokušavali stvoriti neku priliku za gol. Osim nekoliko kornera iz kojih se ništa ozbiljnije nije dogodilo, nema ničega važnijeg što bi u tom periodu valjalo spomenuti.

U 71. minuti uslijedio je jedan od u tom periodu rijetkih napadačkih pokušaja Omladinca u kojem njhov igrač s desne strane ruba šesnaesterca upućuje, kako se to kaže „loptu s očima”, kojom pronalazi visokog Luku Milića, koji ju glavom smješta u mrežu kraj nemoćnog Kavelja, za sada već  visokih i po svoj prilici nedostižnih 3:0.

Premda rezultatom potresen, Zagreb 041 je u nastavku upro sve snage da u preostalih desetak minuta barem ublaži poraz, što mu je na posljetku i uspjelo nakon drugog dosuđenog jedanaesterca kojeg je u 85. minuti realizirao Klarić.

Treba svakako spomenuti da je utakmicu obilježila fair igra u kojoj je dosuđen svega jedan žuti karton i to igraču Zagreba 041 Kreši Cerniću zbog preoštrog starta.

Sudile su sutkinje, što je bilo lijepo za vidjeti. Ana Kederov kao glavna, s pomoćnicama Dinom Barghathi Khaled i Hamzom Ahmetašević.

Delegat je bio Rudolf Pristovnik  koji je u Zapisniku s utakmice rubriku o broju gledatalja ostavio praznom, premda su viđena četiri navijača Zagreba 041 s klupskim transparentom i nekoliko aviona u niskom letu s obližnjeg zagrebačkog aerodroma.