Large_21

NK Zelengaj 1948 - NK Zagreb 041 - 2:0

Izvještaj s derbija kola 3. ZNL između NK Zelengaja 1948 i NK Zagreba 041

Prema Klaićevom „Rječniku stranih riječi“ pojam „derbi“ označava „...važnu ili najvažniju sportsku utakmicu, tj. susret najboljih natjecatelja ili momčadi“. Kratko i jasno. Međutim, u hrvatskom prvoligaškom nogometu, s obzirom na ono čemu svjedočimo posljednjih 20-tak godina, značenje pojma „derbi“ trebalo bi biti prošireno. Dakle, definicija bi trebala glasiti: „Važna nogometna utakmica kojoj obično prethodi masovni sukob navijača oba kluba na A1 autocesti pored nekog ličkog sela, nakon čega slijedi sam sportski događaj, upitne sportske kvalitete, više puta prekidan radi tučnjave igrača (ili ponovno navijača), nakon čega slijedi još jedna tučnjava – ovaj put sportskih dužnosnika oba kluba, na VIP tribinama – da bi čitav spektakl završio još jednim šamaranjem, tj. medijskim prepucavanjem istih tih sportskih dužnosnika dan poslije.“ Na sreću, u nas postoji i 3. ZNL gdje pojam derbija još uvijek označava susret dvije sportske momčadi čiji navijači u događaju vide priliku da se prije svega međusobno druže i dobro zabave, bez nasilja i mržnje, koji svoje nogometno rivalstvo ne doživljavaju kao „totalni rat“ (iako je ovdje ipak prisutno nezaobilazno prijateljsko zadirkivanje) i koji svoju podršku voljenom klubu mjere jedino srcem, šalom i glasnicama. Barem ja tako vidim pojam „derbija“, iako će se mnogima učiniti kako mi semantika nije jača strana. Bilo kako bilo, ovo je priča o jednom takvom, meni važnom derbiju. Radi se o utakmici između NK Zelengaja 1948 i NK Zagreba 041, dva kluba koja međusobno imaju puno dodirnih točaka, klubova koje prije svega spaja isti stadion, isti zagrebački kvart, kao i iste ligaške ambicije - osvajanje 3. ZNL.

Na zajedničkom igralištu Hrelić ove je subote nominalni domaćin bio NK Zelengaj 1948. Sve je kao stvoreno za jedan dobar nogometni derbi – utakmica ima rezultatski naboj jer direktno odlučuje o lideru 3. ZNL, lijepo je jesenje popodne i tribine su izvrsno popunjene (okupilo se negdje oko 200-njak duša gladnih dobrog znl-aškog nogometa). Ne moram niti napominjati da se čak i gostujući navijači osjećaju kao kod kuće. Ubrzo počinje utakmica, a nakon uvodnih nekoliko minuta NK Zagreb 041 djeluje kao bolji suparnik. Plavi su čvršći u duelima, vezni je red dobro organiziran i pokretan, no izostaje konkretizacije u napadu. Prvu veću priliku za Zagrebaše imao je Stjepan Đuračić u 12. minuti, ali njegov udarac pogađa u prečku. Vođen pjesmom svojih navijača, NK Zagreb 041 i dalje igra dobro. S druge strane NK Zelengaj 1948 stoji nešto povučenije i vreba svoje prilike iz kontranapada, a ta će se taktika vrlo brzo pokazati plodonosnom. U 29. minuti, nakon hitre transformacije obrana-napad i centaršuta s lijeve strane, domaći napokon hvataju gostujuću obranu na spavanju. Do lopte dolazi Ivan Marđetko koji ostaje sam pred gostujućim vratarom Pavelićem te bez problema pogađa za vodstvo zeleno-bijelih od 1:0. Unatoč boljoj igri, Zagreb 041 se odjednom našao u rezultatskom zaostatku. Svejedno, do kraja poluvremena gosti svim silama pokušavaju poravnati rezultat, dobro znajući kako im jedino pobjeda znači ostanak na vrhu ligaške ljestvice, kao i prestiž u derbiju. Najbliži izjednačenju bio je Matej Kekelj, u 42. minuti, koji je iz jedne akcije dva puta sebi omogućio udarac na protivnički gol. No njegove šuteve majstorski brani domaći vratar Matija Juranović čime je i sačuvana prednost NK Zelengaja 1948 uoči odlaska na odmor.

U 2. poluvremenu, umjesto NK Zagreba 041 koji hvata rezultatski zaostatak, polagano se budi NK Zelengaj 1948. Zagrebaši i dalje igraju dobro, no oko 60. minute počinju polagano padati na fizičkom planu. Zeleni tada „njuše krv,“ vide da je njihov rival pomalo uljuljkan i kreću po definitivnu potvrdu pobjede u lokalnom derbiju. Ona dolazi u 71. minuti, a strijelac za 2:0 je Darko Žlender. Domaći navijači slave, iako pjesma WAZ-ovaca niti nakon drugog gola zaostatka ne prestaje. Do kraja utakmice Zagreb 041 više nema snage za preokret. Derbi završava rezultatom 2:0 na što će navijači zeleno-bijelih imati još neko vrijeme materijala za zadirkivanje svojih dugavskih rivala.

Ali ne zadugo...

Ubrzo će i NK Zelengaj 1948 doći „u goste“ na Hrelić. I bit će to još jedan derbi – „pravi“ nogometni derbi, zdravo rivalstvo između dva kluba u kojem će njihovi igrači i navijači uvijek moći ispiti čašu pive nakon utakmice. Derbi u kojem njegovi akteri nikada neće imati potrebu da popune retke medijske crne kronike. Jer nogometu tamo, zaista, nema mjesta.