Large_resized000

Izvještaj: NK Čulinec - NK Zagreb 041 1:2

NK Zagreb 041 po treći puta ove sezone pobijedio NK Čulinec

U subotu 13. travnja igrana je važna utakmica momčadi iz gornjeg dijela tablice 3. Zagrebačke nogometne lige. NK Čulinec ugostio je momčad NK Zagreba 041 nadajući se pobjedi koja bi  prekinula za njih neočekivano loš skor s našom momčadi i zadržala im priključak u borbi za prvaka lige. No Zagreb je po treći puta u istoj sezoni odnio pobjedu u tom srazu s konačnim rezultatom 1:2.

Da je ova utakmica po mnogo čemu više od uobičajenog ligaškog susreta moglo se naslutiti već iz najave na društvenim mrežama, gdje je NK Čulinec na svom Facebook profilu napisao, citiramo „Protivik nam je dobri stari Nogometni klub "Zagreb 041". Ekipa od koje smo izgubili u oba dosadašnja susreta, ekipa od koje izbornik Reget ima noćne more i dan danas, ekipa koja je polovici naše momčadi uzrokovala pojavu sijedih vlasi u kosi”.

Drugo što je sasvim neuobičajeno za susrete u ovom rangu natjecanja je da su uz domaće navijače i uvjek prisutne Zagrebove Bijele anđele, utakmicu došli gledati i navijači trenutno vodećeg NK Zelengaja 1948, te su bodrili naš klub povremeno jednako žustro kao i White Angelsi. Svim sudionicima, i momčadima i navijačima bilo je naime jasno, da rezultat ove utakmice praktički može već sada razriješiti pitanje o budućem prvaku.

NK Čulincu je „igrala” samo pobjeda, za nju su na terenu gorili i na njihovu žalost zbog prevelikog žara i izgorili.

NK Zagreb 041 je u ovu utakmicu ušao igrački oslabljen. Izostala je naša udarna igla i vodeći golgeter 3. ZNL Knežević, te naš najiskusniji igrač veznjak Pačak. Kažu „koga nema, bez njega se može”, što je konačni ishod utakmice i pokazao, tako da je Zagreb na teren istrčao sa slijedećom jedanaestoricom: Kavelj, Lažnjak, Bažulić, Periša, Lepen, Visković, Skendrović, Shihabi, Petković, Kolnrekaj i Jančiković, dok su svoje prilike za igru s klupe čekali: Prica, Grosman, Milas, Javidi i Hržina.

Domaća momčad je u utakmicu krenula žustro sa željom da što prije postigne za sebe povoljan rezultat, no ni gosti nisu ničim pokazivali da su došli braniti se, nego su igrom pokazivali da imaju zacrtan sličan plan. Prvi dio utakmice mogao bi se uopćeno opisati kao pomalo stihijnu na napad usmjerenu organizaciju igre domaćina, dok su gosti taktički boljim rasporedom igrača pokrivali teren, te jednostavnim rješenjima sprečavali napade, a brzom tranzicijom preko veznog reda ili krilnih igrača stvarali svoje prilike pred suparničkim golom.

Takva smirena i osmišljena igra NK Zagreba 041 donijela je rezultata, pa je već u 11. minuti jednu dobro ubačenu loptu u šesnaesterac NK Čulinca, Skendrović rutinerski pospremio ispod inače izvrsnog golmana Markovića. Slavlje navijača Zagreba, ali i navijača Zelengaja je počelo.

Pritisnuti negativnim rezultatom nogometaši Čulinca su ubacili u višu brzinu, ali njihovi napadi su se redovno razbijali o bedem naše obrane, a ako bi ta linija bila i probijena, tu se našao naš golman Kavelj, koji je svojim čudesnim obranama pokazao da je jedan od ponajboljih golmana ne samo naše lige, nego svih seniorskih liga koje se igraju u okviru Zagrebačkog nogometnog saveza.

Do kraja prvog poluvremena su se naizmjence nizali napadi jedne i druge momčadi iz kojih su se rađale poneke poluprilike, ali bez konačne realizacije, pa se na poluvrijeme otišlo s rezultatom 0:1.

Poluvrijeme su igrači iskoristili da od svojih trenera dobiju plan daljnje igre, navijači da popiju poneku pivu, a suci da se pomole za oprost svih svojih grešaka koje su u prvom poluvremenu učinili.

Čini se kao da su se igrači NK Čulinca tijekom odmora smirili, povratili si samopouzdanje, pa je drugo poluvrijeme u prvom dijelu počelo njihovom boljom igrom, što je rezultiralo izglednijim prilikama za gol i naposljetku golom u 55. minuti kada Muzić upućuje silovit udarac pod prečku po sredini gola, što niti do tada besprijekorni golman Kavelj ne uspijeva ukrotiti. Udarac je bio toliko jak da naš golman nije imao vremena niti „čušnuti” loptu.

Slavlje domaćina je bilo toliko strastveno da je prava sreća da iz stošca koji su stvorili bacajući se jedan na drugoga, nitko nije izašao ozlijeđen. Slavlje međutim nije na njihovu nesreću, a našu sreću,  uopće dugo trajalo.

Samo dvije minute kasnije, točnije u 57. minuti jednu duboko ubačenu loptu prema šesnaestercu vješto smiruje naš napadač Bažulić, izbija sam pred protivničkog golmana i poentira preciznim i odmjerenim udarcem koji uz desnu stativu završava u mreži, što je bio signal za novo slavlje svih koji su došli navijati za naš klub.

Sasvim je očekivano da je ponovno vodstvo NK Zagreba 041 stvorilo novu, sada već pretjeranu nervozu kod igrača na terenu, ali i rezervnih igrača, te trenera u boksovima. Napomenimo da je do tada sudac dodijelio samo jedan žuti karton igraču Čulinca Peuliću u 35. minuti zbog preoštrog starta, a da je nakon Zagrebovog vodstva udijelio još četiri žuta te dva crvena kartona, sve uredno raspodijeljeno, pola jednoj i pola drugoj momčadi, pa će biti jasno kako su stvari izgledale i na terenu i na klupama, kamo je linijski sudac morao povremeno navraćati da bi smiro galamu, proteste, pa čak i uvrede koje su bile upućene glavnom sucu i suparničkim igračima.

Igra je izgubila na ljepoti i na tečnosti, koškanja igrača su bila sve češća, tako da je u 66. minuti sudac morao udijeliti opomene, odnosno žute kartone igraču Čulinca Markoviću i igraču Zagreba Lepenu zbog međusobnog naguravanja. Niti uvođenje u igru našeg korpulentnog igrača Grosmana, ni stalno upozoravanje našeg trenera Petkovića da se igrači smire i nastoje ne reagirati na izazivanja nije dalo nekog ploda. Tako je u 68. minuti požutio igrač Čulinca Palić zbog povlačenja našeg igrača za dres, a žuti karton Zagrebovom Hržini zbog preoštrog starta u 79. minuti bio je uvod u kaos koji se na terenu za čas stvorio. U gužvi se više nije dalo lako razabrati, tko od igrača želi kavgu, a tko ih nastoji razdvojiti, a iz višeminutnog prekida s crvenim kartonima su iz igre izašli domaći igrač Progovečki i gostujući Shihabi. Obojica su se očekivano pri izlasku s terena kleli da nisu nikoga ni taknuli.

Zadnjih desetak utakmice prošlo je uz dodatni napor i nastojanje NK Čulinca da postigne barem izjednačujući pogodak, ali već pohvaljeni golman NK Zagreba 041 Kavelj je briljirao na golu i sjajnim obranama spriječio promjenu rezultata, te je konačni rezultat bio 1:2.

Napomenimo da je glavni sudac Glavić vidljivo vrlo mlad i početnik u dijeljenju pravde, pa su mu stoga i asistirali kao pomoćnici iskusni suci instruktori Mandić i Jureša, te da vjerojatno zbog neiskustva nije uspio do kraja uspostaviti autoritet na terenu, no ipak je najvažnije da njegove odluke nisu ni izravno ni neizravno utjecale na rezultat.

Delegat Zagrebačkog nogometnog saveza je bio Canjek i u Zapisniku s utakmice je konstatirano da su golovi bili regularni, a kartoni dodjeljeni opravdano, što su potpisali i predstavnici obaju klubova.